Zamato Yorumlar

Mehmetcan T. - www.kangurular.com

Adını, balıyla ünlü Rize İkizdere yaylası Anzer’den alan mekan, şehirde Karadeniz yemeklerini sunan güzel bir yöresel lokanta. Sarıyer Kefeliköy’de bulunuyor. Lokantanın sahipleri, Rizeli Temel Fıstık ve ailesi. Burada kullandıkları tüm ürünleri, Karadeniz’den getirtiyorlar. İki katlı olan lokantanın üst katında oturursanız, boğaza karşı kahvaltı yapmanız veya yemek yemeniz mümkün.
Sofraya oturduğunuzda hemen turşu ve mısır ekmeği servis ediliyor. Arkadaşlarım süzme mercimek çorbası içerken ben Karadenizli olduğum için karalahana çorbasını tercih ettim. Çorba bol malzemeli ve oldukça lezzetliydi. Yemeğe ortaya söylediğimiz kuymak diğer adıyla muhlama ile devam ettik. Bazı Karadeniz lokantalarında üzerinde bir yağ göletiyle sunulanların aksine mısır unu, peynir ve tereyağı ölçüsü gayet ayarında kullanılmış olarak servis edildi. Devamında yarımşar porsiyon fasulye ve pilav aldık. Buranın, Erzurum’dan getirttikleri kuru fasulyesi oldukça meşhur ve aynen muhlamada olduğu gibi kullanılan tereyağ ölçüsü gayet dengeliydi. Fasulye diri ve şeker ilave edilmişçesine lezzetliydi. Afiyetle tabaklarımızı boşalttıktan sonra Akçaabat köfte, Rize kavurması (et sote) ve yan lokantadan getirttiğimiz kavurmalı pide ile yemeğimize devam ettik. Akçaabat köftesinin daha iyisini tabii ki yerinde de yedim ancak burada yediğim köfte de güzeldi. Rize kavurması ise lezzet olarak yerinde yediğimi aratmayacak kadar iyiydi. Tatlıya yerimiz kalmamıştı ancak sıcak sıcak ikram edilen Laz böreğine hiçbirimiz kayıtsız kalamadık ve ucundan da olsa tadına baktık. Fırından yeni çıkan Laz böreğini, ritüeline uygun olarak üzerine biraz karabiber serperek yedim. Bence her tatlı gibi bu tatlının da bir gün dinlenmeye ihtiyacı vardı. Bana göre taze olduğu için biraz hamur gibiydi. Toplam 5 kişi 170 TL ödedik.
Anzer Sofrası’nda hafta sonları yöresel Karadeniz kahvaltısı da servis ediliyor. Bal, peynir, tereyağı gibi ürünlerin satışı da yapılmakta. #KanGurular Mehmetcan T.

The name of the place is coming from famous highland  in Rize. It is a nice restaurant serving Black Sea region foods. It is located in Sarıyer, Kefeliköy. The owners of here are Temel Fıstık and his family. They are transported all the products using here from Black Sea. The place has two floors. If you sit on upper floor, you can have lunch, dinner or breakfast in company with bosphorus view. When you sit on table pickle and corn bread are serving. I have preferred black cabbage soup while my friends have taken lentil soup. The soup was very delicious and had plenty ingredients. We have continued to our meal with muhlama or kuymak only one portion to share. It has been serviced very successfully. Corn flour, cheese and butter rates were right on the button, contrary to some restaurants serving this food like a oil lake. Later we have continued with half portion rice and dry bean. This bean is coming from Erzurum and so famous and the rate of using butter was so right like muhlama. The bean was fresh and sweet as if added sugar. After we have finished our plates, we have continued Akçaabat meatball, sauted meat (fried meat from Rize)  and Turkish pizza with fried meat. The meatball and sauted meat were delicious like in own region. We were so full that we could finish Laz borek (dessert of milk, vanilla, sugar and butter mixture on layers of pastry) as dessert. I have eaten this dessert a little pouring black pepper. According to me dessert should rest one day before serving. It was like sodden because it was too fresh. We have paid 170 TL for 5 persons. #KanGurular

Link:  http://kangurular.com/?id=54

Fahri Gediz - www.fahrigediz.com

Karadeniz Mutfağının Sarıyer’deki Temsilcisi

Anzer Sofrası, menüsü Karadeniz’in eşsiz lezzetlerinden oluşan, malzemeleri lokal olarak temin eden, Karadeniz mutfağı sunan mekanlardan birisi. Samimi personelini sadece yaptıkları yemeklerle değil, aynı zamanda dillere destan misafirperverlikleri ile de övgüyü hak ediyor. Bu sıcak, samimi yerel lokantada Karadeniz Yemeklerini tadarken aynı zamanda mis gibi boğaz havasını da içinize çekiyorsunuz.

Muhlama: Ne uzunu makbul ne kısası

Burada yediğim muhlama ile ilgili ilk izlenimin peynirinin son derece kaliteli ve mideyi yakmayan cinsten olması. Genelde Karadeniz lokantalarında yemek yiyen insanlar 1-2 saat sonra mide yanması, aşırı ekşime gibi şikayetlerde bulunurlar. Bu ne yazık ki her lokantanın malzemelerine dikkat etmemesinden kaynaklanıyor. Mısır unu çok bul kullanılmamış,bulamaç gibi bir şey yemiyorsunuz. Aslında mısır unu çok riskli bir un çeşidi, fazla kullanırsanız kuru,tatsız bir şey elde ediyorsunuz, az kullanırsanız da diğer malzemeler örneğin peynir mısır ununun bütün karakterini domine ediyor. Bu sebeple unun seviyesi dolayısıyla muhlama kıvamı çok önemli. Bazıları asla uzamaz, beton gibi kaskatı kesilir, bazıları ise çatalca zor duracak şekilde akar gider. Anzer sofrasında yapılan mıhlama ne çok sert, ne de yumuşacık. Kıvamdan konuşacaksak işte ben buna hakiki kıvam derim!

DSC00590

Karadeniz’in Zengin Mutfağını Gönlü Zengin İnsanlardan yemek lazım

Karadeniz insanı biraz kapalı kutudur. Neden derseniz çevremde hep onlarla büyüdüm. Çalıştığım şirketlerde birçok çalışan Karadenizliydi. Yıllarca bana bakıp büyütün Ayşe ablam,Nihal Teyzem hep Karadenizliydi. Birisini sevdiler mi ölümüne seven insanlardır ama sevmezlerse hayatı ona zindan ederler. Ortaları yoktur. Ya en tepededirler ya en altta. Ya siyahtırlar ya beyaz. Aksi olanına rast gelirseniz ben kaçmanızı tavsiye ederim. Çünkü sizin dilinizde tüy bitse de onun verecek cevabı bitmez. O yüzden sevimli Karadenizli buldunuz mu onunla olabildiğince zaman geçirin. Anzer Sofrasını ziyaretimde Havva anne ve ekibi birbirleri ile şakalaşıyordu. Biraz gergin şekilde sardıkları dolmaları çekmek istediğimi söyleyince bir de baktım hepsi beni masaya buyur etti. Gülücükler, hoş geldinler havada uçuyor. Muhlamadan sonra en keyifli anlardan biriydi.

DSC00592

Karalahana Dolması ve Kuru Fasulye Favorim

Mutfaklarının zenginliğini anlatmama gerek yok. Yemeklerden: Karalahana dolması, ispir fasulye, Trabzon güveci, pilav ve yoğurt tattım. Özellikle sonbahar aylarında Rize’nin güzel topraklarında toplanıp buraya gönderilen taze karalahanaları yerken mevsimini yakaladığıma şükrettim. Havva Annenin ellerinden çıkan bu dolmalar öyle sıkı sarılıyor ki bıçakla kesseniz bile dağılmıyor. İçinde çok hafif pişmiş kıyma, bol pirinç var. Yaprakların lezzeti harikulade. Pörsümemiş bir içe sahip. Ben de en çok etki bırakan yemeklerden biri bu oldu. Özellikle kendi yapımları olan hafif ekşi yoğurt ile yemenizi tavsiye ederim. Bu yoğurt Sarıyer’in köylerindeki mandıradan alınan organik sütlerin bir gün önceki yoğurtla mayalanıp, 1 gün dinlendirilmesi suretiyle misafirlere sunuluyor. Bu ne lezzet! Yoğurt tadını mı unuttum da böyle güzel geldi bilmiyorum. Organik kelimesi son zamanlarda çok itici gelmeye başladı ama bu yoğurt başka. Organik demeyeyim, Doğanın içinden gelen bir lezzet.

DSC00599

Trabzon güveç, fasulye,dolmalık biber,havuç,soğan,patates,patlıcan gibi sebzelerin harmanlanması ile yapılıyor. İçine daha sonra dana kuş başı etler yağlı bölümleri ile konuyor. Etler pamuk gibi pişmiş, tereyağ ise sebzelere bambaşka bir lezzet veriyor. Mis gibi kokular içerisinde hem sebzeye hem ete doyuyorsunuz.

DSC00598

Kuru Fasulye yanında en iyi giden şey olan turşu ile geliyor. Turşularının kalitesi çok iyi. Lahana turşuları kurabiye gibi. Otursan bir tabak yersin. Kuru fasulyeleri sakladıkları bir sır ile pişiyor ama en önemli dokunuşlardan biri Rize’den gelen fasulye. Ne kadar saklamaya çalışsalar da fasulyenin yemeğe olan katkısını gizleyemiyorlar. Hafif tere yağın kokusu aklınızı başınızdan alıyor. Orta sertlikte olan bu fasulye bildiğimiz tabldot fasulyelerin aksine damakta hissiz bir tat bırakmıyor, adeta tadını damağınıza mühürlüyor. Şekerli tadının bir kısma da yemek pişirilirken içine konan baldan alıyor. Güzelim Rize balı konuyorsa o yemekten başarısızlık beklenir mi?

DSC00600

DSC00595

Sütlaç Yumurtaya Mağlup Olmuş

Burada tattığım spesiyallerden hoşuma gitmeyen sadece Hamsiköy sütlaçları oldu. Ben buradaki sütlacı fazla yumurtalı buldum. Zaten üstü bildiğimiz sütlaçlara göre fazla sarıydı, burnum ve ağzıma kokusu, tadı fazla geldi. Sütlaç ile ilgili en olumlu şey ise vanilya gibi bir aldatıcıyı kullanmamaları oldu. Sütlaç neyse o. Az pirinçli, yoğun kıvamlı. Mutsuz eder mi? sanmıyorum ama zihinde kalmayacağına da eminim.

Ülkemizin en renkli bölgelerinden olan Karadeniz’in o güzel mutfağını tatmak için gelinebilecek çok iyi yerel lokantalardan birisi. Hem yemeklerine hem de personeline saygı duyacağınızdan eminim.

Değerlendirme: 8/10

* http://www.fahrigediz.com/sariyer-anzer-sofrasi-karadeniz-mutfagi/

 

Oytun Calapover - www.zomato.com

Karadeniz mutfagindan hic anlamam. Daha once bir kere Taksim civarinda gitmistim Karadeniz yemegi yemege. Fena degildi ama cok da boyle ilgimi cekmemisti.

Anzer’de ise cok farkli hissettim ve belki de yakin oturdugum icindir, sik sik gelirim diye dusunuyorum. Bir kere giristen itibaren; ilgi, alaka, sicakkanlilik, ve samimiyet bizi evimizde hissettirdi. Servis, amatorce olmasina ragmen 10 numara.

Yemeklerden kavurmaya hayran kaldim. Sarma dolma muhtesemdi. Esim kara lahana corbasinin da cok iyi oldugunu soyledi, ben denemedim. Hamsili pilav da gayet iyiydi ama benim tarzim degil sanirim.

Fiyatlar oldukca uygun.

Yasadigim iyi restaurant deneyimlerinden biriydi.

Dilek Özcan - wordpress.com

Damak zevki ayrı bir şey. Ben öyle her yerde yemek yemeyenlerdeyim. Yemek yemek için bir şeyi yemem ve farklı tadları severim her zaman. Bugün Sarıyer’deki “Anzer Sofrası”na gittik. Belki önünden birçok defa geçmişimdir ama hiç dikkatimi çekmemişti. Yemekleri süperdi, doymak bilmedim diyebilirim:). Karadeniz mutfağının ünü meşhurdur, ben öyle çok yöresel yemeklerini yememiştim. Hele bir mıhlaması var ki mükemmel bir şey. Mısır ununda hamsi, sonrasında mıhlama ve arkadaşımın kurufasülyesinden bir iki çatal aldım. Miğdem bayram etti:). Böyle keyifli yemek yiyince o kadar mutlu oluyorum ki sormayın. Bir de Laz böreği tatlısı yiyecektik ama kalmamıştı:(. O da artık başka sefer. Yakında Hamur’da gidip o muhteşem mantısından yiyeceğim. Dört gözle gideceğim günü bekliyorum. Beni görende bu neresine yiyor diye düşünebilir ama ben yemek yemeği sevenlerdim. Herkese “Anzer Sofrası”na gitmeyi şiddetle tavsiye ederim…

 

https://dilekozcan.wordpress.com/2009/11/29/anzer-sofrasi/

Muhterem'le Gezi - blogspot.com

Anzer Sofrası’nı kısaca tanımlamak gerekirse, Doğu Karadeniz mutfağı olarak hizmet veren bir aile restoranıdır.
Ana mönüde kullanılan tüm malzemeler yörelerinden, Doğu Karadeniz’den geliyor ve yemekler yöresel özellikleri değiştirilmeden, orijinal reçetelerine-yöresel tariflerine bağlı kalınarak yapılıyor ve bunun için mutfağa Temel Usta giriyor, ana yemekleri kendisi yapıyor.
Lokantanın ana ham maddesi olan kuru fasulye ise Erzurum, Hortuk’tan, diğer adıyla İspir’den geliyor.
Beş saat boyunca, her saat başı asidi alınan ama öncesinde bir gece boyunca suda bekletilen fasulye böylece gaz yapmıyor, mideyi rahatsız etmiyor Anzer Sofrası’nın kuru fasulyesi ünlü olmayı hak ediyor; çünkü yapımında hiçbir kaçak madde bulunmuyor.
Et kolesterol yapmaması için iki kez haşlanıyor, biber salçasıyla, bakır tencerede susuz olarak pişiriliyor.
Anzer Sofrası için bir yemek sağlığa ve hemen herkesin damak zevkine hitap edebilmeli.

Ben Anzer Sofrası’na Haziran ve Temmuz aylarında kişi başı 20 Lira olan kahvaltısına gittim.
Hava sıcak olduğu için teras katında kahvaltı yaptık ama mekanın alt katta kapalı yeri var.
Kavurma, muhlama (kuymak), tereyağlı yumurta başta olmak üzere, çeşitli kahvaltılıklar, bal, tereyağ, bol yeşillik, mevsimindeyseniz bol bol domates-salatalık, sınırsız çay kişi başına 20 liraydı.
Özellikle Mıhlamasını ve kavurmasını çok beğendik.
Garsonlar çok ilgili, güler yüzlü, hizmette hızlıydı.

 

http://muhteremlegeziye.blogspot.com.tr/2013/01/anzer-sofrasi.html

Comment

  1. Sercan Turan diyor ki:

    Ailemle iftara gittiğimizde, çok lezzetli bir menü hazırlanmıştı. Sıcak bir ortamda ailemizden birine iftara gitmiş gibi hissettik kendimizi.. Servis yapan arkadaşların özel ilgilenmeleriyle bir çok herkesin aynı anda yemeğe başladığı Ramazan akşamı için organizasyon çok iyiydi.. En kısa zamanda kahvaltı için gelmeyi düşünüyorum..

LEAVE A REPLY